چه کسانی احتمال ابتلا به مثانه نورژنیک دارند/ اولین نشانه ام اس

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران در مصاحبه با روزنامه ها و خبرگزاری های صدای اصلاحات، کار و کارگر،فارس ، صدا و سیما ، مهر،ایلنا،تحریر نو،خراسان،اسرار،آفتاب،آفرینش،مردم سالاری سلامت و برنا با اشاره به 8 بیماری که سبب ابتلا به مثانه نوروژنیک یا عصبی می‌شودو اولین نشانه ی ام اس ، گفت: بیماری مثانه عصبی سبب بروز مشکلات اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی برای افراد می‌شود.

 

pop


مهری مهراد رئیس انجمن نورویورولوژی ایران در نشست خبری که در ارتباط با برزگزاری دومین کنگره بین‌آلمللی نورویولوژی برگزار شد، اظهار داشت: این کنگره با حضور متخصصین مغز و اعصاب، اورولوژیست‌ها،‌جراح زنان، فیزیوتراپ‌ها برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه نورویولوژی مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

بیمارانی که مثانه آنها نوروژنیک می‌شوند، افرادی گرفتار دیابت مثانه آنها تحت تاثیر قرار گرفته و دچار مشکلاتی همچون دفع نشدن ادرار، بی‌اختیاری ادرار، عفونت ادرار و در صورت بی‌توجهی به این مسئله گرفتار دیالیز می‌شوند. بنابراین درمان این بیماران با استفاده از علم نورویولوژی بسیار اهمیت دارد.

اولین تظاهر ابتلا به ام اس بی‌اختیاری ادرار است و در واقع در 30 درصد موارد این افراد گرفتار مشکلات ادراری می‌شود در حالی که هنوز دست و پای آنها به دلیل ام اس درگیر نشده و یا دچار تاری دید نشدند.

 بیماران پارکینسون و افراد مبتلا به دیسک کمر که عمل نشده و یا مناسب عمل نشده‌اند را دسته دیگر بیمارانی هستند که مثانه آنها عصبی می‌شود . کودکان با اختلال مادرزادی مننگوسل و میلومننگوسل نیز از افرادی هستند که گرفتار مثانه عصبی هستند و این افراد باید تحت نظر متخصص اورولوژی باشند تا کمک‌های لازم را برای آنها انجام داد.

 آلزایمر، سکته مغزی بیماران گرفتار ویلچر و حوادث ترامایی نیز مثانه آنها نوروژنیک بوده و یا نمی‌توانند ادرار خود را تخلیه کند و یا دچار مثانه کوچک بوده و بی‌اختیاری ادرار دارند که در مورد نوع اول نیاز به سوند و باتری است و برای نوع دوم می‌توان اقدامات لازم را انجام داد.

 هر کسی که مثانه عصبی یا نوروژنیک دارد مشکلات اجتماعی، اقتصادی، جنسی، خانوادگی با او همراه می‌شود . امیدواریم از طریق برگزاری چنین کنگره‌هایی سرویس کاملی برای تشخیص مشکل این بیماران داشته باشیم.

 

دومین کنگره نورویولوژی ایران در 10 آبان سال جاری در هتل اسپیناس تهران با حضور پزشکان، متخصان و صاحب نظران برجسته برگزار می شود و دارای 10 تا 15 امتیاز بازآموزی است.