درمان سنگ مثانه

 

به توده های سفت و سختی که از املاح معدنی به وجود می آیند سنگ مثانه گفته می شود.این توده ها زمانی به وجود می آید که ادرار در مثانه جمع می شود و به موجب این شرایط املاحی که در ادرار وجود دارد متبلور شده و این سنگها را تشکیل داده است.این سنگها همیشه نشانه ای ندارند و در بعضی مواقع طی آزمایشاتی تشخیص داده می شود.سنگ مثانه با یک سری علائم و نشانه ها همراه است زمانی که این سنگها کوچکند ممکن است قابل تشخیص نباشد ولی با بزرگتر شدن سنگ،مخاط دیواره مثانه را تحریک کرده یا باعث ایجاد خراش میکند یا مسیر جریان ادرار را مسدود میسازد و باعث ایجاد درد و سوزش ادرار،درد ناحیه پایین شکم و از این قبیل علائم می شود.

 

نکته قابل توجه این است که آقایان سه برابر خانم ها مبتلا به سنگ کلیه هستند که در افراد بالای 45 سال بیشتر است.غالبا قطر سنگ های مثانه 2 تا 20 میلی متر است ولی سنگ های بزرگتر هم دیده شده اند.

 

علل ایجاد سنگ مثانه:

در بیشتر مواقع که مثانه دیگر نتواندادرار را تخلیه کند این شرایط به وجود می آید.در بعضی مواقع نیز عفونت ها و یا اجسام خارجی مثل سوند که ممکن است قسمتی از بالون آن در مثانه بماند و باعث ایجاد این توده شود.

چند مورد از علل شایع ایجاد کننده مثانه عبارتند از :

  • بزرگی پروستات

یکی از دلایل مهم سنگ مثانه خارج نشدن ادرار از مثانه است .که بزرگی پروستات باعث انسداد مجرا میشود و اجازه خارج شدن ادرار را نمیدهد.

  • ضایعات عصبی (فلج مثانه )

زمانی کهمثانه از ادرار پر می شود،در حالت طبیعی مغز فرمان تخلیه میدهد در صورتی که مثانه فلج این اتفاق روی نمیدهد و ادرار همیشه در مثانه باقی می ماند و ایجاد سنگ مثانه میکند.

  • التهاب مثانه

این عامل با ایجاد عفونت ادراری و همینطور اشعه درمانی لگن باعث به وجود آمدن این سنگ ها میشود.

 

نحوه جراحی سنگ مثانه:

سنگهای مثانه را میتوان به روش خرد کردن و دفع آن از طریق ادرار از بین برد ولی در بعضی مواقع آن قدر سخت و غیر قابل خرد شدن هستند که پزشکان در چنین مواردی شکاف و بریدگی در مثانه ایجاد میکنند و سنگ ها را مستقیما خارج می سازند.

 

درمان سنگ مثانه:

چیزی که مشخص است این است که سنگها باید بیرون آورده شوند.اگر این سنگ ها کوچک باشند پزشک توصیه میکند تا حد امکان بیمار مقادیر زیادی آی بنوشد .ولی چیزی که بعید است این است که دفع سنگ به خودی خود محال است و تقریبا در بسیاری از موارد باید آن را خارج کرد.