چه کسانی احتمال ابتلا به مثانه نوروژنیک دارند

 در آستانه برگزاری دومین همایش بین‌المللی نورویولوژی

 IMG 20181003 115624

 

این همایش با حضور متخصصان مغز و اعصاب، اورولوژیست‌ها، جراح زنان، فیزیوتراپ‌ها برگزار می‌شود و درباره جدیدترین دستاورد‌های علمی بخش نورویولوژی بحث و گفت وگو می‌شود.

 بیمارانی که مثانه آن‌ها نوروژنیک می‌شوند،  افرادی گرفتار دیابت مثانه آن‌ها تحت تاثیر قرار گرفته و دچار مشکلاتی همچون دفع نشدن ادرار، بی‌اختیاری ادرار، عفونت ادرار و در صورت بی‌توجهی به این مسأله گرفتار دیالیز می‌شوند، بنابراین درمان این بیماران با استفاده از علم نورویولوژی بسیار اهمیت دارد.

 نخستین تظاهر ابتلا به ام اس بی‌اختیاری ادرار است و در واقع در ۳۰ درصد موارد این افراد گرفتار مشکلات ادراری می‌شود در حالی که هنوز دست و پای آن‌ها به دلیل ام اس درگیر نشده و یا دچار تاری دید نشدند.

بیماران پارکینسون و افراد مبتلا به دیسک کمر که عمل نشده و یا مناسب عمل نشده‌اند را دسته دیگر بیمارانی هستند که مثانه آن‌ها عصبی می‌شود،  کودکان با اختلال مادرزادی مننگوسل و میلومننگوسل نیز از افرادی هستند که گرفتار مثانه عصبی هستند و این افراد باید تحت نظر متخصص اورولوژی باشند تا کمک‌های لازم را برای آن‌ها انجام داد.

 آلزایمر، سکته مغزی، بیماران گرفتار ویلچر و حوادث ترامایی نیز مثانه آن‌ها نوروژنیک بوده و یا نمی‌توانند ادرار خود را تخلیه کنند و یا دچار مثانه کوچک هستند و بی‌اختیاری ادرار دارند که درباره نوع اول نیاز به سوند و باتری است و برای نوع دوم می‌توان اقدامات لازم را انجام داد.

هر کسی که مثانه عصبی یا نوروژنیک دارد مشکلات اجتماعی، اقتصادی، جنسی، خانوادگی با او همراه می‌شود  امیدواریم از طریق برگزاری چنین همایش‌هایی سرویس کاملی برای تشخیص مشکل این بیماران داشته باشیم.

دومین همایش نورویولوژی ایران در ۱۰ آبان در هتل اسپیناس تهران با حضور پزشکان، متخصصان و صاحب نظران برجسته برگزار می‌شود و دارای ۱۰ تا ۱۵ امتیاز بازآموزی است.