دیابت چه عوارض اورولوژیکی در بدن دارد ؟

دیابت یکی از بیماری‌ها‌ی شایع در سراسر جهان است که نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. حتی در افرادی که به نظر سالم می‌رسند، ممکن است بیماری دیابت تشخیص داده شود. این بیماری با ایجاد مشکلات و اختلالاتی مانند بیماری قلبی- عروقی، آسیب به اعصاب، آسیب‌ها‌ی ارولوژی و... می‌تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد. بنابراین برای داشتن زندگی بهتر و سالم تر، باید از بدن خود خوب مراقبت و برای پیشگیری از این بیماری مهلک میزان متعادل قند خون را حفظ کنیم، خصوصا اگر سابقه فامیلی داشته باشیم. با توجه به اهمیت موضوع  درباره عوارض اورولوژیکی بیماری دیابت با دکتر مهری‌مهراد، رئیس انجمن نورویورولوژی ایران، جراح ومتخصص اورولوژی چنین نظری دارند:

 

5776b43ffe3a7d744948e8edab7199c5


عوارض اورولوژیکی دیابت یکی از مهم ترین و پرعارضه ترین، عارضه دیابت است که اغلب فراموش شده و نادیده انگاشته می‌شود.
 بیماری دیابت سبب آسیب به کلیه‌ها‌، تخریب بافت و پارانشیم کلیه‌ها‌، دفع بیش از حد پروتئین، افزایش اوره، بالا رفتن کراتینین و... می‌گردد که اگر به موقع و سریع درمان نشود، می‌تواند خطرات جبران ناپذیری از جمله نارسایی کلیه را برای فرد به همراه داشته باشد.
یکی دیگر از عوارض اورولوژیکی دیابت، آسیب رساندن به مثانه می‌باشد که سبب ایجاد نوروپاتی در مثانه می‌گردد که در این صورت فرد قادر به دفع کامل ادرار نمی‌باشد ولی این عدم دفع کامل ادرار توسط خود فرد احساس نمی‌شود و فرد حس می کند که ادرارش کامل تخلیه می شود، در صورتی که مقادیر زیادی از ادرار در مثانه هر دفعه پس از دفع ادرار باقی می ماند. همین امر باعث می‌شود که فرد دیابتی به تدریج به دلیل باقی ماندن ادرار در مثانه دچار مشکلاتی شود که برخی از آنها را می‌توان عفونت‌ها‌ی ادراری مکرر، بی اختیاری ادرار و احتباس ادرار در مثانه نام برد.
" مشکل نوروپاتی مثانه یکی از مهم ترین مشکلات اورولوژی بیماری دیابت به شمار می‌آید که اغلب توسط افراد نادیده گرفته می‌شود"،افراد دیابتی برای چکاپ مشکل نوروپاتی مثانه خود باید هر سه ماه یک‌بار به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنند به دلیل اینکه خود بیمار دراغلب موارد اینکه ادرارش به طور کامل تخلیه نمی‌شود را احساس نمی‌کند و حتی مشاهده شده که بیماران دیابتی مقدار زیادی ادرار باقیمانده در مثانه دارند بدون اینکه خودشان متوجه شوند که همین عدم تخلیه ادرار، سبب تخریب کلیه و رسیدن به مرحله دیالیز کلیه بیمار دیابتی می‌شود.
افراد دیابتی می‌توانند با چکاپ هر سه ماه یک‌بار از عوارض جبران ناپذیری مانند تخریب کلیه و رسیدن به مرحله دیالیز کلیه و... پیشگیری کنند.
یکی دیگر از عوارض مهم اورولوژیکی بیماری دیابت را اینگونه تشریح می گردد : از دیگر عوارض اورولوژیکی دیابت، ناتوانی جنسی را می‌توان نام برد که در خانم‌ها‌ و آقایان مبتلا به دیابت بسیار شایع می‌باشد و می‌تواند زندگی جنسی فرد دیابتی را مختل کند که برای درمان ناتوانی جنسی دیابتی‌ها‌ روش خیلی موثر و جدیدی قابل انجام است که زندگی جنسی به دیابتی‌ها‌ بر می گرداند و همچنین انجام چکاپ‌ها‌ی دوره‌ای نیز در این امر موثرند.

 

 


 افراد مبتلا به دیابت مراجعه هر سه ماه یک‌بار جهت چکاپ نزد متخصص اورولوژی را حتما جدی بگیرند زیرا عوارض جبران ناپذیری برای فرد در پی دارد و می‌تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد.