چکاپ ارولوژی چیست؟

با فرهنگ چک آپ کلیه و مجاری ادراری از ابتلا به بیماری های آن پیشگیری کنیم:

 

در این مطلب به چکیده ای از مشکلات رایج کلیه ، مجاری ادرار و راههای پیشگیری و درمان آن اشاره شده است.

برخی از افراد هستند که برای رفتن به مطب پزشک یا آزمایشگاه ها و بیمارستان ها تردید دارند و تا جایی که امکان دارد مراجعه به این مراکز را به تعویق می اندازند.

زیرا این محیط ها کمی برایشان استرس آور است و همیشه باید برای طی کردن مراحل پزشکی خود در این ترافیک سرسام آور،از یک طرف شهر به سمت دیگر بروند.اما دیگر نگران نباشد ما مکانی را به شما معرفی میکنیم که با طراحی داخلی بسیار زیبا ،دلنشین و پوشش های رنگی که شادی و آرامش را برای بیماران فراهم میکند.شما میتوانید با یکبار مراجعه و طی کوتاهترین زمان ممکن از خدماتی چون: آزمایش خون،نوار قلب،ویزیت متخصصان،چک آپ کلیه و مجاری ادرار،سونوگرافی کامل و یورودینامیک (نوار مثانه و ادرار)بهره مند شوید.

دکتر مهری مراد، متخصص اورولوزی (جراحی و متخصص کلیه و مجاری ادرار)این شرایط را برای شهروندان عزیز ایجاد کرده است.در این بخش به امکانات بیشتر این مرکز اشاره میکنیم.در مرکز دکتر مهراد برای اولین بار برای بیماران کلیه و مجاری ادرار که قادر به مراجعه در مطب نیستند،تیم مجرب همراه با دستگاهای پرتابل برای ویزیت و سرویس دهی در منزل در نظر گرفته شده است.

وقت طلاست، پس فرصت را از دست ندهید:

 

در این مجموعه برای انجام آزمایش هایی از جمله:آزمایش خون،گرفتن فشار خون،سونوگرافی،نوار قلب و آزمایش تعیین پوکی استخوان و در صورت مشکل ادراری،میتوانید تست یورودینامیک و همچنین ویزیت متخصصان داخلی و دیگر متخصصان را داشته باشید.

عزیزانی که به این مرکز مراجعه میکنند، میتوانند در یک روز و همزمان ویزیت شوند و سپس نتایج آزمایش و وضعیت سلامت فرد به شکل دفترچه ای به آدرس محل سکونت او ارسال میشودکه این دفترچه های سلامت طرح جدیدی برای فرهنگ سازی چک آپ هستند.

مشاوره جلسه اول برای تشخیص بی اختیاری ادرار رایگان است.تلفن گویا پاسخگوی 24 ساعته شماست.میتوانید در هر تماس از 5 دقیقه مشاوره رایگان بهره مند شوید.

 

با انواع بی اختیاری ادراری آشنا شوید:

 

1-بی اختیاری فوریتی ادرار:فرد به محض احساس داشتن ادرار ،احساس فوریت شدید میکند و سریعا باید خود را به سرویس بهداشتی برساندو اغلب قبل از رسیدن به سرویس بهداشتی دچار ریزش ادرار و بی اختیاری ادراری میشود.

2-بی اختیاری استرس ادرار:فرد با سرفه یاعطسه یا بلند کردن اشیای سنگین ،ورزش،دویدن،خندیدن،پریدن یا تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده دچار ریزش و بی اختیاری ادرار میگردد.این نوع بی اختیاری ،شایع ترین بی اختیاری ادراری در بین بانوان است.

3-بی اختیاری dexim: ترکیب هر دو نوع بی اختیاری بالا یعنی i.u.s   و egru است.

4-بی اختیاری کامل ادرار:فرد در تمام ساعات شبانه روز بدون ارتباط به هیچ فعالیتی دچار نشت ادراری میشود و فرد احساس دفع ادرار ندارد و مدام منتظر است.

 

لزوم انجام چک آپ کلیه و مجاری ادرار:

تشخیص درست نوع بی اختیاری ادراری ،موثرترین و مهمترین مسئله در درمان آن است.در مرکز ما یک مرکز فوق تخصصی تشخیص و درمان بی اختیاری ادراری است و تمام درمان های تشخیص در یک جلسه انجام میشود.بیماران به محض ورود پرسشنامه  مخصوصی را پر میکنن که بر اساس آن معاینه نوع بی اختیاری ادراری فرد و همینطور وجود علائمی مثل سیستول،رکتوسل و شل بودن عضلات کف لگن و مشکلات مربوط به روابط زناشویی مشخص میشود .سپس انواع درمانهای سرپایی موجود در مرکز انجام میپذیرد.بعد از آن بر اساس نوع بیماری فرد،تست های تشخیصس شامل:آزمایش ادرار،یورودینامیک شامل:نوار ادرار یوروفلومتری و مثانه و معاینات دقیق جهت بررسی پرولاپس و شل بودن عضلات لگن و ... انجام میدهد.

 

دیگر نگران بی اختیاری ادرای نباشید:

 

در این مرکز طیف های جدید از درمان های نوین برای درمان بی اختیاری وجود دارد که از تجویز دارو،روش های غیر جراحی بیوفیدبک،روشهای تمرین و ورزش با تحریکات الکتریکی کف لگن (صندلی مگنت برای تقویت عضلات کف لگن و اطراف مثانه)و فیزیوتراپی و تزریق آمپول به گردن مثانه از طریق سیستوسکوپی است.

این روش حدود 3 دقیقه زمان میبرد و سرپایی است.همچنین دستگاهی داریم که باعث تقویت کف لگن شده و جلوی  بی اختیاری ادراری را میگیرد.این دستگاه صندلی است که جدیدترین روش تقویت عضلات کف لگن با امواج الکترو مغناطیسی و تحریکات کف لگن و مثانه را انجام میدهد.

این صندلی بخصوص برای دوران پس از زایمان و بارداری موثر است.چون در بارداری و زایمان ، عضلات حالت شلی پیدا میکنن و با این روش فرم عضلات به حالت قبل خود برمیگردند.

در این روش فرد با لباس روی صندلی مینشیند .این درمان در 2 جلسه به مدت 2 دقیقه و هفته ای 3 تا 4 بار انجام میشود.

 

فقط با یک بار مراجعه از وضعیت کلیه و مجاری ادراری خود با خبر شوید:

 

خدمات دیگری که در این مجموعه وجود دارد مشکل بی اختیاری ادرار است.متاسفانه درصد بالایی از مردم بویژه در ایران بی آنکه بدانند،سیستم کلیه و مجاری ادراری سالمی ندارند! گروهی از آن ها در اوج بیماری با احساس درد و بروز علائم ،متوجه مشکلات کلیوی خود میشوند.در حالی که بی تردید این مشکلات را در مراحل اولیه و پیش از بروز درد و ناراحتی میتوان به درستی بررسی ، پیشگیری و حتی درمان کرد.

دلایل بی اختیاری ادراری در زنان و مردان متفاوت است و در زنان علل بی اختیاری ادراری شامل عفونت ادراری واژینال ،شل بودن عضلات و اختلالات مادرزادی مثانه و.. میشود.در صورتی که در مردان میتواند شامل مشکلات پروستات ، مشکلات بعد از جراحی پروستات و تنگی مجرا ،اختلالات آناتومیک مثانه و مجرا و همینطور سالمندی باشد.

 

درمان بی اختیاری ادراری با لیزر مونالیزا:

در این روش هیچ گونه زخم،برش،بخیه و خون ریزی ایجاد نمیشود و در نتیجه بدون درد است.دوره نقاهت بسیار کوتاهی نیز دارد.نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست.

نتایج بلافاصله بعد از جراحی لیزر،مشهود میباشد.روشی است که به راحتی انجام میگیرد و مراقبت های خاص قبل و بعد از لیزر نیز برای بیماران لازم نیست.بیماران بلافاصله بعد از جراحی لیزر،به زندگی عادی خود بر میگردند.

قبل از جراحی لیزر،انجام برخی آزمایشات و معاینات مانند آزمایش خون(جهت بررسی سطح گلوکز،تست هایی از قبیل هپاتیت B و C جهت بررسی بیماری های مقاربتی)و تست پاپ اسمیر ضروری است.

مجموعه خدماتی که در چکاپ اورولوژی ارائه می شود شامل:

  • سونوگرافی مثانه، پروستات، کلیه
  • نوار ادرار (یوروفلومتری)
  • نوار مثانه (سیستومتری)
  • درمان شب ادراری و بی اختیاری ها
  • مثانه نورولوژیک
  • پاپ اسمیر و معاینات زنان
  • تشخیص تومور مثانه و پروستات
  • چکاپ قبل از ازدواج
  • چکاپ حاملگی