ناتوانی جنسی

در مردانی که میل جنسی آن ها کاهش پیدا کرده است و یا اینکه به طور کامل وجود ندارد و با وجود تحریک ذهنی توانایی رسیدن به نعوظ در آلت تناسلی آنها وجود ندارد و به همین دلیل نمی توانند رابطه جنسی موفقی داشته باشند،ناتوانی جنسی وجود دارد.در تمامی مردان با بالا رفتن سن تغییر در میل جنسی آنها بوجود میآید که در بیشتر موارد این میل کاهش پیدا میکند.

یکی از شایع ترین دلایلی که مراجعه کنندگان به متخصص اورولوژی مراجعه میکنند ناتوانی جنسی استکه در ابتدا باید علل ایجاد کننده این عارضه مشخص شود.

علل ناتوانی جنسی:

در واقع دلایل به وجود آمدن ناتوانی جنسی به دو دسته ذهنی و مشکلات فیزیکی تقسیم می شود.

نا توانی جنسی با منشا روحی ، در مردانی که اضطراب و استرس حاد در زندگی آنها وجود دارد و یا اینکه به دلیل از دست دادن یکی از عزیزان خود و یا فعالیت شغلی شدید استراحت جسمی کمتری داشته اند و خلق و خوی آنها تغییر پیدا کرده و بیشتر پرخاشگر می شوند و میل جنسی آنها نیز کم می شود.پس می توان گفت ،آرامش روحی و روانی ،تغذیه مناسب در بالا بردن میل جنسی بسیار تاثیر گذار است.

ناتوانی جنسی با منشا جسمی در صورتی که به هر دلیل سلامت جسمی مردی ضعیف شود میتواند در میل جنسی وی نیز تاثیر مستقیمی بگذارد که به مهمترین آنها اشاره میکنیم:

  • دیابت: مرض قند که یکی از رایج ترین بیماری ها در تمام دنیا است بیشتر اوقات زمانی تشخیص داده می شود که فرد چندین سال دچار دیابت شده است و خود از آن اطلاعی ندارد و به بافت های عصبی و عروقی فرد آسیب وارد شده است.زمانی که جداره عروق بدن که شامل آلت تناسلی هم می شود تنگ میشود،توان جنسی به مرور زمان کم می شود.به همین دلیل چون این بیماری نشانه های حادی در ابتدای بیماری ندارد بهتر است برای پیشگیری از تخریب و آسیب های عروقی مرتبا آزمایش خون انجام دهید.به خصوص در افرادی که سابقه بیماری در خانواده آن ها وجود دارد.
  • فشارخون: کسانی که برای کنترل فشار خون از داروهای پایین آورنده استفاده میکنند ممکن است در نعوظ آنها اختلال بوجود بیاید.
  • جراحی لگنی: در بیماری هایی همچون سرطان پروستات و سرطان رکتوم ممکن است عمل جراحی در قسمت لگن و در سطح وسیعی انجام بگیرد که می تواند به عروق و عصب آلت تناسلی آسیب وارد کند و در نعوظ اختلال بوجود بیاید.
  • اختلالات هورمونی: برای مثال میتوان گفت بالا بودن پرولاکتین در بدن و یا تغییر در تولید هورمون استروژن می تواند یکی از عوامل تغییر دهنده میل جنسی باشد.
  • مصرف دخانیات و الکل: استفاده از سیگار به طور مرتب و زیاد،داروهای روان گردان و مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی همگی در ناتوانی جنسی تاثیر گذار می باشد.

علایم ناتوانی جنسی:

  • سفت نشدن آلت تناسلی
  • بعد از نعوظ بلافاصله برای اقدام به مقاربت،سفتی آلت از بین می رود
  • با وجود میل جنسی زیاد سفتی مطلوبی برای دخول به وجود نمی آید.
  • بعد از نعوظ بلافاصله انزال رخ میدهد و مقاربت جنسی صورت نمیگیرد.

تشخیص ناتوانی جنسی:

ریجی اسکن:این ابزار به مردان کمک میکند که بتواندد عوامل مشکل زای روحی را از علل جسمی ناتوانی جنسی تشخیص دهند .فرد یک شب در بیمارستان بستری می شود و دستگاه به آلت تناسلی وی متصل می شود و نعوظ شبانه ثبت و اندازه گیری می شود و اگر نعوظ قوی شکل بگیرد ،می توان گفت منشا ناتوانی جنسی مسائل روحی و ذهنی است و در صورتی که تست ریجی اسکن منفی باشد در مرحله بعدی ،کارکرد عروق آلت آنالیز می شود.

این امر با سونوگرافی رنگی و همچنین با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین قابل انجام است.این ترکیبات باعث گشادی عروق آلت می شود.این تزریق باید توسط پزشک مربوطه صورت بگیرد و بعد از تزریق میزان قدرت نعوظ آلت تناسلی بررسی می شود.که آیا نشت وریدی و یا نارسایی عروقی وجود دارد یا خیر.

در مرحله سوم برای تشخیص علت ناتوانی جنسی میزان قند خون ،هورمون های جنسی،پرولاکتین و تیروئید اندازه گیری می شوند.

درمان ناتوانی جنسی:

اگر علت ناتوانی جنسی به دلایل مصرف دارویی مانند فشار خون،افسردگی و یا داروهای قلبی و عروقی باشدبهتر است با مشورت پزشک خود داروها به داروهایی که کمترین عوارض جنسی را دارند تغییر پیدا کند.

در صورتی که مشکلات عروقی باشد و خون رسانی به دلیل تنگی شریان مختل شده باشدباید با مشاوره عروقی این مشکل حل شود زیرا درمان دارویی برای نشت وریدی وجود ندارد و در مواردی که این مشکل شدید شده باشد جراحی باید انجام بگیرد و یا از پروتز استفاده شود.

درمان های دارویی مانند ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل که بسیارهم رایج هستند حتما باید زیر نظر متخصص باشد زیرا در صورتی که مشکلات قابی و عروقی وجود داشته باشد و یا مصرف داروها به صورت همزمان میتواند مشکلات دیگری را بوجود بیاورد.از عوارض این داروها میتوان به داغ شدن بدن،سردرد و گرگرفتگی اشاره کرد.

استفاده از وکیوم که آلت تناسلی پیش از مقاربت در داخل آن قرارمیگیرد و یا کاشت پروتز در آلت تناسلی هم از دیگر روش های درمانی است که میتواند به نعوظ مردان کمک کند.

در انتها باید گفت بهتر است مردان ورزش روزمره ،برنامه تغذیه و خواب منظمی داشته باشند و استرس را از خود دور کنند.

شایع ترین علت ناباروری در مردان:

شایع ترین بیماری قابل درمان در ناباروری آقایان واریکوسل است.این بیماری عبارت است از واریس عروق بیضه ،مانند پیرمردان و پیرزنان که دچار واریس عروق پا می شوند و پاهایشان ورم می کند و خون به خوبی در عروق پایشان حرکت نمیکند.در پسران جوان هم ممکن است این اتفاق برای بیضه ها پیش بیاید و نتواند خون را به خوبی تخلیه کند.این ماندن طولانی مدت خون در بیضه ها باعث می شود درجه حرارت بالا برود و اختلالات هورمونی به همراه داشته باشد.این عوارض باعث میشود اسپرم سازی خوب انجام نشود.این اختلال در اسپرم سازی ،فرد را مستعد ناباروری می کند.