تشخیص پروستات

ابتدا دکتر در مورد علائم و سابقه پزشکی شما سوال میکند و سپس ممکن است:

  • معاینه مقعدی:

با پوشیدن یک دستکش لاستیکی دکتر از طریق دیواره راست روده پروستات شما را احساس میکند.او می تواند توده ها ، تورم یا ناراحتی که نشانگر بیماری باشد را تشخیص دهد و گرچه بسیاری از آقایان از انجام معاینه مقعدی طفره می روند ولی این معاینه فقط ناراحتی مختصری ایجاد کرده و تنها چند ثانیه طول می کشد.

  • آزمایش آنتی ژن ویژه پروستات در خون (PSA):

پروستات بزرگ شده یک پروتئین را به میزان بیشتری ترشح میکند و این آزمایش میزان آن پروتئین را در خون اندازه میگیرد.این آزمایش صد در صد دقیق نیست و ممکن است همرا با سایر آزمایشات مورد استفاده قرار گیرد.

ممکن است لازم باشد آزمایشات دیگری نیز انجام شود:برای مثال ممکن است دکتر شما دستور آزمایش سیستوسکوپی ، سی تی اسکن یا MRI را بدهد تا درون مجرا و پروستات را ببینید. یا قدرت جریان ادرار را اندازه بگیرد.(نوار ادرار Uroflowmtoy)

پروستات و عوارض ناشی از تشخیص دیر هنگام آن:

تشخیص دیر هنگام پروستات و درمان دیر آن ممکن است سبب بزرگی بیش از حد آن و ابتلا به سرطان پروستات شود و برخی روشهای درمانی نیز احتما بروز عوارضی چون بی اختیاری ادراری و ناتوانی جنسی را افزایش دهد.این امر نشان دهنده ی ضرورت انجام آزمایش PSA در مردان است.

درمان پروستات از طریق جراحی رادیکال پروستاتکتومی ممکن است سبب بی اختیاری ادراری و ناتوانی جنسی در مردان شودکه با روش های درمانی جدید این دو مشکل به صورت جراحی و سرپایی قابل رفع است.

پروستات غده ای است که در همه مردان وجود دارد و از سن 35 سالگی به بالا رشد میکند که این رشد در 60سالگی با عارضه همراه است.

بزرگی پروستات به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم شده که نوع خوش خیم از 60سال به بالا باعث افت فشار و قطر ادرار و همچنین پرش میشود.

همچنین ناپیوسته بودن ادرار ،دفع قطره ای ادرار و تاخیر در شروع ادرار از دیگر علایم و نشانه های بزرگی پروستات از نوع خوش خیم است.

این مشکل با درمان دارویی قابل رفع است ولی اگر وزن پروستات به دلیل بزرگی بیش از 100 گرم باشد،عوارض نیز بیشتر شده و برای درمان نیاز به جراحی یا لیزر داریم.

بزرگی پروستات از نوع بدخیم سرطان پروستات نام دارد که یکی از شایع ترین سرطان ها در آقایان محسوب میشود که البته با انجام غربالگری از طریق انجام آزمایش PSA میتوان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.لذا بهتر است آقایان از سن 35 تا 40 سال سالانه یکبار نسبت به انجام این آزمایش اقدام کنند.

سرطان در صورت تشخیص به موقع با دارو قابل درمان است،تشخیص با تاخیر سبب پیشرفت سرطان و انتقال آن به غدد لنفاوی و استخوان فرد می شود.

درمان پروستات از طریق جراحی پروستاتکتومی ممکن است سبب بی اختیاری ادراری و ناتوانی جنسی در مردان شود که با روش های درمانی جدید این دو مشکل به صورت جراحی و سرپایی قابل رفع است.ناتوانی جنسی نیز اگر به درمان دارویی پاسخ نداد با جراحی های نوین میتوان آن را برطرف کرد.

سرطان پروستات

این بیماری ،جدی ترین بیماری پروستات است .این شکل از سرطان در میان آقایان  کمتر از 40 سال نادر است ولی در آقایان بالای 60 سال شایع می باشد.علت این بیماری نامشخص است.

دو نوع اصلی سرطان پروستات عبارتند از :

با پیشروی کند:

این سرطان آن قدر آرام پیشروی میکند که معمولا موجب مرگ زودرس نمیشود.در آقایان مسن تر درمان غالبا غیر ضروری است یا توصیه نمیشود.

با پیشروی سریع :

سلولهای سرطانی به سرعت رشد کرده و از پروستات به اندامهای دیگر پیشروی کرده موجب آسیب بیشتر می شوند.سلواهای سرطانی به بافت طبیعی پروستات هجوم آورده و آنرا تخریب کرده و جایگزین آن میشوند. اگر سرطان تشخیص داده نشود ممکن است به سایر قسمتهای بدن انتشار یابد.

علایم کنسر پروستات عبارتند از :

  • درد در ناحیه لگن ، پشت ، ران ها
  • تورم در ناحیه لگن ، پشت ، ران ها
  • علایم تحریکی و انسدادی نظیر جریان ادرار ضعیف دردناک، شروع ادرار با تاخیر،قطع و وصل شدن ادرار، قطره قطره آمدن ادرار در انتها،کاهش قطر و پرش ادرار،سوزش و تکرر ادرار ،ادرار شبانه

نشانه های عمومی سرطان که ممکن است مربوط به سرطان پروستات نیز باشند عبارتند از، تهوع ،استفراغ،درد ممتد،کاهش شدید وزن و خستگی.

درمان شامل یک یا چند روش ذیل می باشد:

جراحی – برداشتن پروستات برای جلوگیری از انتشار سرطان

پرتو درمانی – درمان با پرتو های اشعه ایکس برای از بین بردن غده

هورمون از جمله استروژن برای کند کردن انتشار سرطان

اگر سرطان به موقع تشخیص داده شود درمان آن امید بخش است.