عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری چیست؟

عفونت مجاری ادراری یکی از شایع ترین مشکلات مربوط به مثانه و مجاری ادراری است.عفونت ادراری با وارد شدن میکروب ها و باکتری ها به مجاری ادراری ،باعث عفونت میشوند.این عفونت در دراز مدت باعث آسیب جدی در مثانه و حتی کلیه ها میشود.

نام دیگر عفونت مجاری ادراری ،اورتریت است.در اورتریت ، قارچها و باکتری ها وارد مجاری ادرار میشود.در حالتی که با دیدن علائم آن ،سعی در درمان این عفونت نکین،عفونت به اندامهای بالاتر مانند مثانه و کلیه انتقال می یابد.

دلایل عفونت مجاری ادراری:

بی اختیاری در ادرار یکی از عوامل اصلی در بروز عفونت در مجرای ادرار است.در این حالت با تخلیه نشدن کامل ادرار،و تخلیه شدن چند قطره از ادرار زمانی که لباس در تن فرد است،احتمال تشکیل باکتری و ورود آن به بدن فرد بیشتر میشود.بی اختیاری ادراری در افراد مسن به مراتب بالاتر از بقیه افراد است.

رعایت نکردن نظافت شخصی و نشستن و عوض نکردن مرتب لباس در افراد،باعث تشکیل میکروب ها میشود.

عفونت مجاری ادراری در خانها بیشتر از آقایان است زیرا با تفاوتی که در ساختار شکلی بدن خانم ها وجود دارد،و نزدیکتر بودن مجاری ادراری آن ها به محل دفع مدفوع ،احتمال ابتلا به عفونت بیشتر میشود.

نخوردن آب کافی در طول شبانه روز و کم شدن آب بدن فرد و دفع نکردن مرتب ادرار،از دلایل دیگر عفونت مجاری ادرار است.

تشخیص عفونت مجاری ادرار:

فردی که از سوزش ادرار و درد در قسمت مثانه رنج میبرد و همینطور با مشاهده پررنگ شدن ادرار و بد بو شدن آن و گاه با دیدن خون در ادرار خود با مراجعه به دکتر متخصص مثانه و انجام آزمایشات خون و ادرار تحت نظر وی میتواند از وجود عفونت آگاه شود.

درمان عفونت مجاری ادراری:

با انجام آزمایشات لازم و تهیه جواب آن،با نظر متخصص مثانه اگر شما مبتلا به عفونت مجاری ادرار باشید،با داروها و آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط متخصص میتوانید از بیشتر شدن عفونت و بالاتر رفتن آن پیشگیری کنید.

اما اگر از عفونت در بدن خود به موقع مطلع نشوید و ان را درمان نکنید،عفونت به سمت کلیه ها و مثانه پیش می رود و این باعث مسمومیت خون میشود و عواقب  خطرناکی را در پی دارد.