شب ادراری چیست؟

تعریف شب ادراری در کودکان

ابتدا باید بدانیم به کودکی شب ادرار گفته میشود که بعد از 5 سالگی حداقل دوبار در هفته و به مدت سه ماه پیاپی رختخواب خود را خیس کند.والدین باید بدانند که در هیچ سنی سرزنش کودکان برای شب ادراری کار درستی نیست.چون این کار نه تنها باعث بهبود شرایط نمی شود بلکه باعث بیشتر شدن مشکلات احساسی و روانی کودک می شود.

دلایل فیزیکی شب ادراری کودکان

مهمترین علت شب ادراری در کودکان آناتومی بدن آنهاست که مشکل در هر کدام از آنها میتواند منجر به شب ادراری در کودکان شود.مواردی مانند کوچک بودن مثانه،ضعف ماهیچه های نگه دارنده،دیابت بی مزه و قندی ،عفونت دستگاه ادراری،حملات صرع ،اختلالات خواب و خوابگردی و یا انسداد در مسیر لوله های ادراری.

دلایل روحی و روانی شب ادراری در کودکان

حدود 20درصد از کودکان با اینکه استفاده از دستشویی را به درستی یاد گرفته اند گاهی به دلیل مشکلات روحی و عاطفی بستر خود را خیس میکنند.البته ممکن نیست که دلیل شب ادراری دائمی کودکان صرفا مشکلات عاطفی باشد.

شب ادراری کودکان می تواند موارد مختلفی داشته باشد نکته مهم این است که والدین بدانند که بالا رفتن ظرفیت مثانه کودکان همانند زمان صحبت کردن و راه افتادن کودکان با هم متفاوت است.کودکان در 2 سالگی معمولا توانایی کنترل ادرار خود را در روز دارند اما در مقطع 4 تا 5 سالگی قادر خواهند بود که هم در روز و هم در شب ادرار خود را کنترل نمایند.

روش های در مان شب ادراری کودکان

برای درمان شب ادراری کودکان دو روش مداخله دارویی و رفتاری استفاده میشود.مهمترین مرحله درمان آموزشهای صحیح به کودک و مرور آن هاست.همچنین می توان شب ها مصرف مایعات کودک را محدود و یا شبانه کودک را برای دفع ادرار بیدار کرد.

پزشکان معتقد هستند 80درصد شب ادراری کودکان مربوط به مشکلاتی مانند گنجایش مثانه و یا عمق خواب است.حل مشکل مثانه اولین اقدام درمان است .به کودک خود اطمینان دهید که میتواند با تمرین،گنجایش مثانه اش را بیشتر کند.متخصصان تغذیه کودک سفارش می کنند که کافئین ،شکلات و ادویه  از برنامه غذایی کودکی که به شب ادراری مبتلاست ،حذف شود.

چکاپ کامل اورولوژی اطفال :

مطب دکتر مهراد برنامه و بررسی کامل اورولوژیک اطفال را با جدید ترین متدها به شرح ذیل انجام میدهد :

با این برنامه های چکاپ،شما از وضعیت سلامتی فرزندتان آگاه می شوید و از بیماری های احتمالی اورولوژیک پیشگیری می نمایید.

برنامه چکاپ شامل :

1.معاینه دقیق اورولوژیک و شرح حال

2.سونوگرافی کلیه ها و مثانه

3.یوروفلومتری

4.آزمایش و کشت ادرار

5.آزمایشات خون برای بررسی وضعیت کلیه ها

و همه ی این موارد در یک جلسه و یک مکان انجام می گیرد.