بی اختیاری ادراری

چک آپ آقایان :

 

آقایان محترم ،آیا از تکرر ادرار شبانه رنج می برید؟آیا قبل از رسیدن به دستشویی احساس دفع بی اختیار ادرار به شکل چند قطره دارید؟

آیا در جلسات طولانی کاری،ادرار خود را زمان طولانی نگه میدارید؟ آیا قسمتهای انتهای ادرار شما سخت و به شکل قطره قطره دفع میشود؟

آیا با تغییر وضعیت یا سرفه و حرکت ورزسی دچار نشت ادرار می شوید؟آیا شروع ادرار شما با تاخیر است؟

آیا کالیبر و قدرت پرش ادرار شما کم شده است؟

 

به ظاهر تصور می شود که بیش تر ،خانمها دچار مشکلات ادراری هستند ولی مشکلات ادراری در آقایان بسیار مستاصل کننده تر است.مشکلات ادراری در آقایان به علت مشکلات مثانه و یا پروستات یا مجرا می باشد.

مشکلات پروستات به علت وجود غده پروستات در آقایان شایع تر است.

پروستات غده ای است در آقایان که اطراف مجرا و گردن مثانه قرار دارد.این غده مایعی ترشح میکند که به هنگام انزال بخشی از مایع منی را تشکیل میدهد.پروستات درست زیر مثانه قرار دارد.این غده قسمت فوقانی را در بر میگیرد.پیشراه مجرایی است که ادرار را از مثانه و از طریق آلت تناسلی به بیرون هدایت می کند.

در سن 50 سالگی پروستات اغلب آقایان بزرگ می شود ولی این اختلال می تواند در مردان جوانتر نیز ایجاد گردد.

علایم پروستات ممکن است نشان دهنده یک مساله ساده یا یک سرطان خطرناک باشد.پس باید به آنها توجه نمود.

3 نوع بیماری پروستات وجود دارد:

 

  • هایپرپلازی خوش خیم پروستات BPH،که بزرگی غیر سرطانی پروستات است.

علایم و نشانه ها عبارتند از :

  • نیاز مکرر به تخلیه ادرار بویژه در شب.
  • نیاز مبرم اضطراری به ادرار کردن.
  • دشواری در آغاز ادرار.
  • جریان کمفشار ادرار.
  • چکیدن یا قطره قطره آمدن غیر طبیعی ادرار.
  • احساس پر بودن مثانه ولی ناتوانی در ادرار کردن.
  • عفونت و التهاب پروستات یا پروستاتیت Prostatis

التهاب پروستات می تواند حاد یا مزمن باشد و در هر سنی مردان را مبتلا سازد.

پروستات حاد وقتی رخ میدهد که پروستات ناگهان ملتهب شود.گرچه این مورد نادر است ولی می تواند موجب عفونت چرکی ،تب و بند آمدن ادرار وخیم شود.

پروستات مزمن ، التهاب مکرر یا دراز مدت پروستات است.این التهاب از التهاب حاد پروستات شایع تر است و معمولا مانند آن وخیم نیست.التهاب حاد پروستات ممکن است به التهاب مزمن تبدیل شود.علائم این نوع پروستات ،درد مزمن شکم و علائم تحریکی و انسدادی ادرار و کندی دفع ادرار،درد ناحیه نشیمنگاه،کاهش میل جنسی و درد در موقع نعوظ و انزال می باشد.

 

  • سرطان پروستات که جدی ترین بیماری پروستات است و آقایان بایستی بعد از 40 سال هر ساله آزمایش PSA جهت بررسی وجود سرطان پروستات را انجام دهند.

تمامی انواع مشکلات پروستات می توانند ایجاد تکرر ادرار،جریان غیر طبیعی ادرار و احساس ناراحتی در مثانه و مجرا ایجاد کنند.بنابراین بایستی آقایان مشکلات ادراری و تکرر روزانه و شبانه ادرار را جدی بگیرند.

بعضی آقاین نیز مثل خانمها از بی اختیاری ادراری رنج میبرند.علل بی اختیاری ادراری در آقایان می تواند به علت مشکلات نوروژنیک مثانه(کوچک بودن حجم فانکشنال مثانه)یا بزرگی پروستات و یا عوارض پس از جراحی پروستات و یا تنگی مجرا باشد که با روشهای درمانی داروئی، روشهای تقویت عضلات کف لگن با دستگاههای بیوفدبک و EXMI و همینطور روشهای جراحی در موارد شدید در مرکز ما قابل درمان می باشد.

بدیهی است به علت بیشتر بودن طول مجرای ادرار در آقایان نسبت به خانم ها ،احتما تنگی مجرا و آسیب به مجرا بیشتر است.کسانی که از دوران نوجوانی مدت زیادی دوچرخه سواری و سوارکاری انجام داده اند و همینطور کسانی که دچار تروما و یا تصادف به شکل شکستگی لگن داشته اند اگر دفع ادرارشلن سخت یا مشکل باشد و یا جریان ادرارشان قطع و وصل شود احتمال تنگی مجرا برایشان وجود دارد.

پس اگر مشکلی در دفع ادرار دارید ممکن است نشانه یک مسئله جدی باشد و حتما با پزشکتان مشورت نمایید.